Neexistuje ideální matrace pro každého. Při výběru matrace je nutno vzít v úvahu výšku, hmotnost, věk a zdravotní stav člověka. Důležitou roli samozřejmě hrají i finanční možnosti zákazníka, avšak vzhledem k dříve zmíněné době strávené spánkem třeba vybírat pečlivě.
Obecnou zásadou je pravidlo páteře v přirozené poloze – i tvrdost matrace nesmí být příliš vysoká ani nízká. Zkušenost je taková, že mladší zákazníci preferují tvrdší materiály, starším vyhovují spíše měkčí. Není to ovšem pravidlo – potřeby jsou ryze individuální.

Jak tedy vybrat správnou matraci?

V první řadě bychom se měli zaměřit na materiál, ze kterého je matrace vyrobena.


Za ideální materiál pro matrace jsou dnes označovány latex a „líná pěna“.
Latexové matrace jsou opatřeny perforací, která zajišťuje provzdušnění a odvod potu. Největší předností latexových matrací je však jejich dělení na 5 nebo i 7 anatomických zón, zajišťujících ideální tuhost na různých místech matrace, které jsou v kontaktu s příslušnými partiemi těla (např. pod rameny měkčí, pod bedry tužší podklad).


Matrace z viscoelastické, někdy nazývané jako „matrace z líné pěny“ jsou zákazníky velice oblíbené. Jedná se o unikátní pěnu, která při kontaktu s tělesným teplem měkne. Díky jedinečnému rovnoměrnému rozložení tlaku na lidské tělo dochází k pozitivnímu působení na páteř a krevní oběh.


Do kategorie běžných a cenově nejdostupnějších patří matrace pružinové, které mají dobré ortopedické vlastnosti. Pružinové matrace vynikají svojí vzdušností, proto je můžeme bez obav použít i na plné rovné desky.


Významnou součástí matrace je i potahový materiál. Výhodou je potah pratelný. Existují i materiály se speciální úpravou, které přirozeně chrání před roztoči a bakteriemi apod. Příkladem je např. Aloe Vera. Další výhodou je i kvalitní odvod vlhkosti z těla, rychlá vysychavost i příjemný omak. Oblíbeným způsobem jak chránit matraci i potah jsou tzv. chrániče matrací.


Polyuretanové (PUR) matrace známé též jako matrace ze studené pěny nabízí dobrou tvarovou stálost i elasticitu. Tyto materiály se využívají u sendvičových matrací, kde tvoří jednu z vrstev, které jsou důležité například pro vyztužení, pevnost a pružnost.

 

Máte rádi tvrdší lůžko?

V tomto případě je třeba volit matraci sendvičovou. Sendvičové matrace jsou složeny z několika vrstev. Střední vrstva je tvořena materiálem, který matraci vyztuží, zvýší její pevnost a nosnost. Jako výztuž je například používáno tvrzeného molitanu nebo gumožíní.


 

 

Rádi Vám o správném výběru poradíme na našich prodejnách VESNA nebo v zákazníckém centru.